Szpachlowanie ścian jest bardzo ważnym elementem wykończenia wnętrz. Jednocześnie jest to czynność wymagająca nieco wprawy, dlatego też – jeśli nie mamy doświadczenia – warto jest zlecić to zadanie firmom oferującym usługi budowlane i wykonującym remonty.
Dobrze wykonane szpachlowanie zapewni nam odpowiednią gładkość ścian i sufitów.
Szpachlowanie – przygotowanie podłoża
Profesjonalne szpachlowanie, prócz wprawy i sprawności manualnej, wymaga też sporej dawki wiedzy teoretycznej na temat materiałów, narzędzi i technik pracy. Pamiętajmy, że tynk – w zależności od jego rodzaju – jest gotowy do szpachlowania dopiero po upływie około miesiąca. Nim przystąpimy do wygładzania powierzchni, powinniśmy sprawdzić jej chropowatość oraz przyczepność podłoża i starych powłok. Ocena chropowatości pozwoli na określenie ilości warstw szpachli, które będą potrzebne do uzyskania gładkiej powierzchni. By ocenić przyczepność starych powłok malarskich, możemy wykonać prosty test sprawdzający. Na niewielkiej powierzchni (najlepiej, by znajdowała się w mało widocznym miejscu) wykonajmy nożykiem kilka krzyżujących się wzajemnie nacięć. Następnie w tym miejscu przyklejmy taśmę malarską po czym oderwijmy ją energicznym ruchem. Jeśli większość podłoża zostanie na taśmie, oznacza to, że nie jest ono dostatecznie trwałe i musimy je całkowicie usunąć a ścianę oczyścić.
Wybór narzędzi
Asortyment niejednego sklepu budowlanego może nas przyprawić o zawrót głowy. Pamiętajmy, iż cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Do szpachlowania będziemy potrzebowali wiadra oraz mieszadła. Bez tego ostatniego nie poradzimy sobie z odpowiednim rozmieszaniem gładzi. Ponadto potrzebne nam będą szpachelki w różnych rozmiarach. Te mniejsze i węższe idealnie nadadzą się do szpachlowania miejsc ciasnych i trudno dostępnych, takich jak narożniki. Większe szpachelki okażą się pomocne przy szpachlowaniu łączeń na regipsach. Wybierając odpowiednią szpachelkę, zwróćmy uwagę przede wszystkim na solidność łączenia uchwytu z blachą. Kolejnym narzędziem, bez którego profesjonalne szpachlowanie nie powiedzie się jest paca. Najlepsze pace nie odkształcają się w części roboczej. Tutaj również zwróćmy uwagę na łączenie uchwytu z blachą. Najtrudniejszym wyborem może okazać się odpowiedni papier ścierny. Musi on skutecznie szlifować a jednocześnie nie może zostawiać na powierzchni ryz. Profesjonalne firmy budowlane mogą sobie pozwolić na specjalistyczne szlifierki gipsowe. Jest to jednak rzadko spotykane rozwiązanie u osób samodzielnie wykonujących remonty – barierą jest tu cena.
Sprawdzenie poprawności szpachlowania
Gdy skończymy już szpachlowanie, na pierwszy rzut oka może się nam wydawać, że całość przebiegła pomyślnie a nasze ściany są równe i gładkie. Czasami jednak nasz wzrok bywa zawodny. Jest jednak prosty sposób, by sprawdzić czy na ścianach nie znajdują się nierówności oraz wykryć ewentualne miejsca, które zostały wyszlifowane niedokładnie. Używając latarki, źródło światła kierujemy równolegle do sprawdzanej powierzchni. Na tak oświetlonej ścianie bez problemu zauważymy wszelkie niedoskonałości, które będziemy mogli poprawić zanim rozpoczniemy malowanie.