Współczesne budownictwo nie ma wiele wspólnego z tym, które istniało kilkadziesiąt lat temu. Choć nie trudno spotkać budynki mające ponad sto lat, to jednak ich konserwacja wymaga sporo wysiłku i inwestycji.
Technika, sprzęt i elementy używane w trakcie budowy są dzisiaj zupełnie inne, co doskonale widać choćby w jakości wykończenia wnętrz. Cechą charakterystyczną wiekowych domów są nierówne ściany- często wybrzuszone, bez należytego pionu, porowate, z ubytkami i zaokrąglonymi kantami. Wynika to z faktu, że dawniej nie było tak dobrych tynków i gładzi, jakie są używane dzisiaj. Aby zakryć dziurawe i nierówne powierzchnie, najczęściej kładziono tapety na ściany. To był jeden z niewielu sposobów na to, by nadać wnętrzu nieco bardziej estetyczny wygląd. W niektórych domach popularne były także słomiane maty, które (oprócz tego, że doskonale maskowały) pełniły rolę ocieplenia, dzięki czemu ściany nie były tak przeraźliwie zimne. Popularne było również okładanie ich kolorowymi tkaninami. Dzisiaj tego typu ozdoby nie są stosowane i raczej kojarzą się z wiejskimi chatami muzealnymi.
Dostępne na rynku farby ze strukturą potrafią świetnie maskować wszelkie niedoskonałości na powierzchni tynku, a ich gama kolorystyczna jest praktycznie nieograniczona. To sprawiło, że we współczesnych mieszkaniach tapety na ścianach pojawiają się raczej w roli dekoracji, która ma nadać wnętrzu charakter, dopełnić je. Modne jest również nieszablonowe podejście do tematu, czyli wykorzystywanie ich do ozdabiania mebli, a nawet przedmiotów codziennego użytku. Zwłaszcza, że przyklejanie tapet na ściany, powierzchnie drewniane, bądź porowate jest banalnie proste. Współczesne kleje są bez porównania lepsze od swoich poprzedników. Wiążą szybko, nie mają intensywnego zapachu, a co najważniejsze- są łatwe w stosowaniu i w pełni bezpieczne. Dodatkowym plusem jest to, że po zerwaniu tapet, na ścianach nie pozostają nieestetyczne plamy, które powstawały podczas stosowania klejów starej generacji. To szczególnie ważne, gdy planujemy zmieniać co pewien czas wystrój wnętrza.
Dobór odpowiedniej tapety na ścianę musi być podyktowany przede wszystkim rodzajem pomieszczenia i stanem muru. Tapety na ściany o nierównej fakturze, spękaniach, czy dużej porowatości powinny być grube, najlepiej wykonane z winylu i flizeliny. W przypadku gładszych powierzchni wystarczy tapeta papierowa, która zamaskuje jedynie niewielkie defekty.