Miło jest czasami pochwalić się swoimi rewolucjami w ogrodzie znajomym. Zakup nowych nasion, pielęgnacja, dobór roślin. Miło jest także samemu zbierać nasiona warzyw i kwiatów, które rosną w ogródku.
Każdy etap wymaga zaangażowania, jednak efekt sprawia, że serce rośnie razem z roślinką. Jak własnoręcznie i poprawnie zebrać nasiona i przechować? Oto zbiór kilku porad:
- Eliminacja nasion F1 oraz takich, których posiadamy wiele odmian tego samego gatunku w swoim ogrodzie – nowo posadzone nasiona nie będą potrafiły wytworzyć cech rośliny macierzystej. Powodują to owady oraz wiatr, który miesza pyłki. Jeśli macie tylko jedna odmianę to nie ma problemu z posadzeniem zebranych nasion. Z kolei nasiona F1 (jest to skrót, który znajdziecie na tyle opakowania) to mieszańce, a dokładnie są to sztuczne odmiany heterozyjne. Z ich nasion wyrosną karłowate, podobne do dzikich rośliny, które będą tylko cieniem swoich roślin-matek.
- Nasiona zbieramy rano lub przed południem, nigdy po deszczu.
- Warto zadbać o nasiona, aby się nie wysypały z torebek nasiennych lub nie zostały zjedzone przez ptaki – możemy zebrać je wcześniej i umieścić w płóciennym lub papierowym woreczku i przechowywać w przewiewnym, zacienionym miejscu, np. na werandzie, strychu lub w wietrzonym pokoju.
- Wiele warzyw to rośliny dwuletnie! – wytworzą one kwiatostan i nasiona dopiero w drugim roku. Są to na przykład kapusta, marchewka, pietruszka lub brukselka.
- Pamiętaj, że niektóre gatunki po dojrzeniu otwierają się i wysypują, a więc z łatwością możesz przegapić ten moment zarazem tracąc nasiona. Występuje to u roślin z gatunku astrowatych, goździkowatych czy makowatych. Trzeba być czujnym i doglądać roślinki.
- Przechowywanie w papierowych kopertach, które możemy umieścić w przewiewnym pomieszczeniu. Tak zabezpieczone przetrwają zimę. Nie zapomnijcie ich podpisać nazwą gatunku i odmiany oraz datą zebrania.
- Nasiona warzyw bezpieczniej kupić. Są różne opinie na ten temat, jednak na zbieraniu nasion warzyw trzeba się znać i wiedzieć, które można zebrać, a które nie, bo nie wyrosną bądź okażą się karłowate. Można zebrać nasiona kopru, pietruszki, sałaty, cebuli, szczypioru, szpinaku, pora, fasoli, grochu, bobu. Jednak chcąc mieć pewność owocnych zbiorów, warto zainwestować w sklepowe nasiona.
Polecam uprawę ogródka i dbanie o niego. Zdobywanie wiedzy na temat własnych nasion jest bardzo ważne dla amatora roślin i właściciela małego przydomowego ogródka. Warzywa wyhodowane przez nas samych są na pewno zdrowsze od tych kupionych w sklepie, a satysfakcja z jedzenia czegoś, co powstało dzięki tobie lub z twoją pomocą, jest nieopisana.