CNC- rewolucja w przemyśle

Maszyny CNC na stałe już weszły do większości przedsiębiorstw. Takie urządzenia sterowane numerycznie wykorzystują już nie tylko ogromne zakłady produkcyjne ale także niewielkie warsztat. Jak jednak wyglądała ich historia? I, dlaczego tak naprawdę zrewolucjonizowały przemysł?

Maszyny CNC – początki
Duża konkurencja w przemyśle, zmusiła poszczególne przedsiębiorstwa do zwiększenia wydajności pracy. W produkcji ważna jest jednak nie tylko szybkość, ale i precyzja wykonania. Maszyny, urządzenia, części, materiały wykorzystywane jako półprodukty muszą charakteryzować się konkretnymi parametrami, mieć wymagane wymiary (często, co od jedna dziesiątej czy setnej milimetra). Obróbka materiałów musi więc być wyjątkowo dokładne. Ważne są tutaj zarówno kształty i wymiary, jak i gładkość powierzchni. Obrabiarki CNC, wykorzystując matematyczne osie współrzędnych, pozwalają uzyskać właśnie takie precyzyjnie zaprogramowane wcześniej parametry.
Historia maszyn sterowanych numerycznie sięga połowy XX wieku. Sam pomysł powstania urządzeń zrodził się na przełomie roku 1949 i 1950. Dzisiejsze plotery frezujące zaprojektowano dla… lotnictwa wojskowego USA. Skomputeryzowane układy do sterowania, czyli właśnie maszyny CNC powstały dopiero w latach 70-ych.

Jak obróbka wyglądała wcześniej?
Obrabiarki konwencjonalne pracowały znacznie wolniej i mniej wydajnie niż urządzenia CNC. Wymagały one przede wszystkim dużego udziału pracownika w całym cyklu produkcyjnym. Musiał on przeanalizować rysunki techniczne i na ich podstawie nastawić odpowiednio maszynę. Ręcznie należało również nakładać i zdejmować obrabiane przedmioty oraz narzędzia. Ustawienie parametrów procesu produkcyjnego jednak nie wystarczało – pracownik ręcznie musiał sterować obróbką. Wykorzystywano w tym celu szereg przycisków, dźwigni oraz pokręteł. Następnym krokiem było mierzenie obrabianego przedmiotu i dopasowanie jego wymiarów do tych oznaczonych na rysunku technicznym konkretnego zlecenia.

Jak maszyny CNC zrewolucjonizowały przemysł?
Obrabiarki CNC umożliwiają podłączenie do urządzenia programu zapisanego na nośniku komputerowym. Wymagane parametry obrabianego produktu można również wprowadzić ręcznie z klawiatury. Dane trafiają do pamięci urządzenia (maszyna ma dysk twardy oraz pamięć wewnętrzną) i mogą być wykorzystywane w wielu cyklach produkcyjnych. Mikrokomputer zapamiętuje dane techniczne obrabianego przedmiotu, danej korekcyjnych czy informacje dotyczące narzędzi.
 Plotery frezujące zapewniają bardzo dokładną obróbkę przedmiotu – silniki mają tutaj regulowaną liczbę obrotów. Urządzenia sterowane numerycznie pozwoliły przedsiębiorstwom przemysłowym zwiększyć wydajność, ponieważ szybkość skrawania jest tutaj o wiele większa niż w przypadku wykorzystania obrabiarek konwencjonalnych. Co ważne, wszystkie obrabiane przedmioty mają dokładnie taki sam kształt. Sam cykl produkcyjny jest krótszy i bardziej elastyczny. Zmniejszają się również straty produkcyjne..

Inne artykuły

Popularne Biznesy w Polsce – Przewodnik po Najczęściej Wyszukiwanych Lokalnych Przedsiębiorstwach

W dzisiejszych czasach polscy konsumenci aktywnie poszukują różnorodnych usług...

Odkrywając Lokalne Biznesy w Polsce – Przewodnik po Różnorodnych Usługach

W Polsce funkcjonuje wiele interesujących lokalnych biznesów, które oferują...

Różnorodność Usług i Lokali Biznesowych w Polsce – Przegląd Najciekawszych Miejsc

W dzisiejszej dynamicznie rozwijającej się Polsce, różnorodność usług i...

Nowoczesne Usługi i Sklepy w Polskich Miastach – Przewodnik po Lokalnych Biznesach

W dzisiejszych czasach dostęp do różnorodnych usług stał się...