Alimenty – jak to przebrnąć?

Alimentami określamy świadczenia należne od określonych członków rodziny, przyznane osobom, które potrzebują pomocy materialnej, ze względu na brak możliwości samodzielnego się utrzymania.

W głównej mierze obowiązek alimentacyjny spoczywa na najbliższej rodzinie – krewnych w linii prostej, a także rodzeństwie.

Na co dzień pomoc finansowa najbliższym członkom rodziny wynika z łączących rodzinę więzi i chęci wzajemnej pomocy. Jednak zwykle w takich przypadkach kontakty rodzinne między dwiema stronami nie są najlepsze. Dlatego też istnieje rozwiązanie – alimenty. Jeżeli np. chora matka, czy ojciec,
nie posiadają środków do życia mogą zwróci się do sądu, aby ten nakazał osobie zobowiązanej
do dostarczenia odpowiedniej pomocy. Gdyby osoba zobowiązana nie chciała wywiązać się ze swojej powinności, można zwrócić się do komornika, ponieważ wyrok sądowy dotyczący alimentów podlega wykonaniu w drodze egzekucji. Komu i od kogo należą się alimenty?

Otóż należą się one krewnym w linii prostej – dzieciom, wnukom, itd., a także rodzicom i dziadkom oraz rodzeństwu, dzieciom pozamałżeńskim od obojga rodziców (gdy są niepełnoletnie, niezależnie od tego, czy znalazły się w niedostatku), matce pozamałżeńskiego dziecka (niezależnie od tego, czy znalazła się w niedostatku) – od ojca dziecka, w wysokości kosztów trzy miesięcznego utrzymania w okresie porodu, osobie przysposobionej – od osoby przysposabiającej i odwrotnie, a w niektórych przypadkach także od krewnych przysposobionego. Należą się również pasierbowi, ojczymowi oraz macosze, pod warunkiem gdy przemawiają za tym zasady współżycia społecznego, a także rozwiedzionemu małżonkowi, o ile nie został uznany za wyłącznie winnego rozwodu i znajduje się w niedostatku – od byłego małżonka.

Kiedy można zażądać alimentów? W zasadzie w dwóch przypadkach. Znalezieniu się w sytuacji niedostatku oraz braku możliwości zapewnienia sobie środków utrzymania we własnym zakresie. Niedostatkiem natomiast określamy sytuację, w której osoba nie posiada środków na własne utrzymanie (brak pracy, renty, emerytury), które mogłyby wystarczyć na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Znaczy to tyle, iż mimo posiadania dochodów, tyle że zbyt małych, na samodzielne utrzymanie, można ubiegać się o świadczenia alimentacyjne. Mówiąc o podstawowych potrzebach mówimy o środkach umożliwiających przeżycie. W przypadku chęci uzyskania alimentów od rodziny w pierwszej kolejności należy zwrócić się do dzieci, wnuków oraz dalszych zstępnych, rodziców, dziadków oraz dalszych wstępnych i na końcu do trzeciej grupy czyli rodzeństwa.

Jak postępować gdy zasądzony obowiązek alimentacyjny nie jest zaspokajany? Dochodzenia takiego roszczenia dokonuje się przed sądem, zwykle przed sądem rodzinnym. Warto skorzystać pomocy specjalizującej się w prawie rodzinnym kancelarii adwokackiej aby nie popełnić żadnego błędu podczas spraw toczących się w sądzie. Doświadczony adwokat pomoże sprawnie przebrnąć nam każdy etap postępowania. Gdy posiadamy już wyrok o wysokości należności, należy z nim udać się do komornika, który na podstawie klauzuli wykonalności będzie prowadził przymusową egzekucję alimentów. Należy pamiętać, iż uporczywe niepłacenie alimentów jest przestępstwem, zagrożonym karą 2 lat pozbawienia wolności.

Inne artykuły

Popularne Biznesy w Polsce – Przewodnik po Najczęściej Wyszukiwanych Lokalnych Przedsiębiorstwach

W dzisiejszych czasach polscy konsumenci aktywnie poszukują różnorodnych usług...

Odkrywając Lokalne Biznesy w Polsce – Przewodnik po Różnorodnych Usługach

W Polsce funkcjonuje wiele interesujących lokalnych biznesów, które oferują...

Różnorodność Usług i Lokali Biznesowych w Polsce – Przegląd Najciekawszych Miejsc

W dzisiejszej dynamicznie rozwijającej się Polsce, różnorodność usług i...

Nowoczesne Usługi i Sklepy w Polskich Miastach – Przewodnik po Lokalnych Biznesach

W dzisiejszych czasach dostęp do różnorodnych usług stał się...