Fronty fornirowane są tańszą w procesie wytwarzania wersją frontów drewnianych, gdzie front nie jest jednolitym drewnem, a jedynie płytą MDF bądź płytą wiórową pokrytą cienką warstwą naturalnego drewna – od tego procesu wzięła się nazwa fornir.
Fronty fornirowane to doskonała i wyborna alternatywa dla dobrze wszystkim znanym frontom drewnianym – która absolutnie nie odbiega jakością oraz komfortem i korzyściami, a do tego jest o wiele tańsza. Przeznaczeniem frontów fornirowanych są przede wszystkim meble kuchenne, ale równie znakomicie prezentują się waszych salonach, przedpokojach i łazienkach. Jeżeli tylko wnętrze, w którym stać będzie mebel oddaje to, co zaplanowaliście w swoim projekcie fronty fornirowane z pewnością będą tym, co wam odpowiada.
Czym różnią się fronty fornirowane od drewnianych?
Fronty fornirowane są tańszą w procesie wytwarzania wersją frontów drewnianych, gdzie front nie jest jednolitym drewnem, a jedynie płytą MDF bądź płytą wiórową pokrytą cienką warstwą naturalnego drewna – od tego procesu wzięła się nazwa fornir. Warstwa forniru ma zazwyczaj grubość od około 0, 5 milimetra do 0, 8 milimetra. Drewno we frontach drewnianych wykańcza się lakierem podobnie jak w tych fornirowanych i tylko wprawne oko jest w stanie dostrzec różnicę, która objawia się w powtarzalności. Wielu uważa to za wielką zaletę, bo dzięki powtarzalności struktury wyprodukować możemy idealne meble do tego stopnia, że wykorzystać możecie struktury niewystępujące w środowisku naturalnym. Tak jak każdy materiał trzeba tutaj postępować z nim dość ostrożnie, ewentualne uszkodzenia można zregenerować przy użyciu specjalnych środków do drewna.
Rodzaje drewna wykorzystywanego na fornir
Fornir, z którego wykonuje się okładzinę wykonać możecie z naszego drewna krajowego bądź drewna egzotycznego i możecie nam wierzyć na słowo – prezentują się nieraz lepiej niż meble z litego drewna. Dzięki swoim zaletom fornir ma wielkie bogactwo wyboru nawet do kilkuset wzorów. Płyty fornirowane mają jedną kolosalną przewagę nad frontami z litego drewna (a oprócz ceny nawet dwa) są niezwykle odporne na wszelkiego typu odkształcenia pod wpływem wilgotności powietrza i temperatury. Fornir zachowuje niezmieniony swój wygląd i nie pojawiają się na nim szczeliny, jak ma to miejsce we frontach drewnianych. Kuchnia i łazienka są miejscem idealnym do wykorzystania wszystkich właściwości frontów fornirowanych.