Klamki to nieodłączny element każdych współczesnych drzwi, którego brak nie pozwala im spełniać ich najważniejszej funkcji. Jeśli nie kupujemy kompletnych drzwi z klamką, musimy ją odpowiednio dobrać, tak aby całość wyglądała estetycznie i spójnie.
Zakup drzwi bez klamek oznaczać będzie konieczność dokupienia właściwych. Wbrew pozorom nie jest to jednak minus, lecz spora zaleta. Daje nam to możliwość doboru klamek nie tylko do samego designu drzwi, ale także do kolorystyki i aranżacji całego wnętrza oraz zgodnie z własnym gustem. Okucia do drzwi to detale, które potrafią dodać charakteru i klasy każdym drzwiom, nawet tym niespecjalnie urodziwym. Niewykluczone są więc również sytuacje, że kupimy drzwi w komplecie z klamkami, które i tak postanowimy wymienić na ładniejsze i lepiej dopasowane do wnętrza.
Dobór klamki do stylu drzwi
Ważne jest, aby ukucia budowlane harmonijnie komponowały się z drzwiami, do których zostaną zamocowane. I tak na przykład w przypadku drzwi klasycznych dobrze sprawdzą się klamki z długimi szyldami, a przy nowoczesnych najlepiej sprawdzi się klamka z szyldem okrągłym lub kwadratowym. Ważna jest też odpowiednia proporcja wielkości pomiędzy wielkością okuć a wielkością i masywnością drzwi.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?
Zgodnie z budową i konstrukcją
Bardzo ważnym czynnikiem jest konstrukcja klamki, w tym typ szyldu, zwanego również tarczą. Najpopularniejsze są szyldy podłużne, rozety okrągłe lub kwadratowe, typ WC, wkładka i klucz. Są zwykle dwuelementowe, jak i jednoelementowe podłużne. Szczególnie modne są w ostatnim czasie szyldy rozetowe, których tarcze są kwadratowe lub okrągłe i połączone z uchwytem. Możemy kupić klamkę osadzoną na okrągłych lub kwadratowych tarczach w komplecie z rozetą na klucz.
Klamki z szyldem podłużnym wyglądają na masywniejsze i bardziej wyróżniają się na tle płaszczyzny drzwi. W ich przypadku uchwyt jest zespolony z tarczą zawierającą uchwyt na klucz lub zamek WC (jeśli mamy do czynienia z szyldem typu WC lub klucz). Decydując się na tego typu okucie do drzwi musimy znać rozstaw otworów zamka, jaki zastosowano w drzwiach.
Ważnym elementem klamek są sprężyny z dwóch stron, których obecność podnosi komfort użytkowania drzwi. Dzięki nim klamka zaraz po naciśnięciu powraca do pozycji wyjściowej. Okucia drzwiowe wyposażone w sprężyny są co prawda droższe, ale za to wygodniejsze podczas otwierania i zamykania drzwi.
Choć w sklepach najczęściej spotkamy klamki z kompletem elementów montażowych przystosowanych do drzwi o grubości od 4 do 6 cm, nie brakuje także klamek do grubszych drzwi. Do montażu klamek używa się najczęściej śrub przelotowych lub wkrętów.
Dobór wizualny klamek
W sklepach znajdziemy okucia do drzwi w różnych kształtach i stylach, wykonane z rozmaitych materiałów. Muszą one pasować do drzwi nie tylko pod względem konstrukcyjnym, ale także wizualnym do całego wnętrza. Jeśli kupujemy kilka sztuk drzwi z jednego modelu, takich samych lub bardzo podobnych, musimy zdecydować się na jeden model klamek – wszystkie muszą być z tego samego materiału, mieć ten sam kolor, odcień i połysk lub mat.
Wystrój i dodatki w mieszkaniu
Zwróćmy uwagę na znajdujące się we wnętrzu meble, jaki jest ich styl, czy mają charakterystyczne i wyraziste uchwyty. Jeśli mamy antyki lub meble na nie stylizowane, warto wybrać stylowe drzwi i dobrać do nich okucia, które będą współgrały z uchwytami, zarówno pod względem stylu, jak i materiału i koloru. Najczęściej jest to stylowy mosiądz lub miedź.
Dopasowanie kolorystyczne
Jeśli wystrój mieszkania jest stonowany i oparty głównie na uniwersalnych i „bezpiecznych” kolorach, możemy wybrać okucia pasujące kolorystycznie do skrzydła drzwi. Jeśli natomiast wolimy przyciągające wzrok elementy wystroju oraz wyraźne kontrasty, możemy wybrać takie klamki, które staną się wyraźnym akcentem w pomieszczeniu. Przy wyborze klamek warto zwrócić uwagę na pozostałe ukucia budowlane, jak na przykład zawiasy i dobrać wszystko tak, aby do siebie pasowało.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Przy wyborze klamek możemy skorzystać z zasady unifikacji, dzięki której unikniemy estetycznego chaosu. Jeśli wszystkie klamki w domu lub mieszkaniu widoczne są na tym samym poziomie, możemy zakupić po prostu wszystkie takie same. Wtedy najlepiej będzie zakupić cały zestaw jednocześnie. Jeśli natomiast nie będziemy kupować wszystkich w tym samym czasie, zanotujmy model i rodzaj wykończenia, co ułatwi nam później dokupienie kolejnych.
Nie zapomnijmy też o wygodzie i funkcjonalności. Warto sprawdzić, czy z klamki wygodnie się korzysta, czy „pasuje do ręki”, czy podczas naciskania klamki nic nie powoduje dyskomfortu. Jeśli wszystko jest w porządku, a klamka spełnia każde z postawionych przed nią warunków, możemy robić zakupy, montować i urządzać.