Railay Beach – rajski zakątek ukryty wśród skał

Są takie miejsca na świecie, które wyglądają jak żywcem wyjęte z bajki. Miejsca, które sprawiają, że zapomina się o bożym świecie i ma się ochotę zostać tam na zawsze. Railay Beach w Tajlandii to właśnie taki zakątek – odcięty od świata półwysep, do którego dostaniesz się wyłącznie łodzią, a który zachwyca turkusową wodą, białym piaskiem i spektakularnymi wapiennymi klifami. Podczas mojej ostatniej podróży do Azji miałam okazję spędzić tam kilka dni i do dziś wspominam to miejsce jako jedno z najpiękniejszych, jakie widziałam w życiu.

Gdzie leży Railay Beach i jak się tam dostać?

Railay (czasem pisane również jako Rai Leh) to mały półwysep położony między popularnym miastem Ao Nang a Krabi w południowej Tajlandii. Co ciekawe, chociaż geograficznie Railay jest półwyspem, w praktyce funkcjonuje jak wyspa – otaczające go strome wapienne klify całkowicie odcinają to miejsce od lądu. Nie ma tu dróg, samochodów, ani motocykli, co już samo w sobie jest ogromnym atutem!

Jedyny sposób, żeby się tam dostać, to łódź. Najpopularniejsza trasa wiedzie z Ao Nang – kilkanaście minut rejsu tradycyjną tajską łodzią długorufową (long-tail boat) i jesteście w raju! Alternatywnie można przypłynąć też z Krabi Town, ale ta przeprawa zajmuje nieco dłużej. Bilety na łódź kupicie bez problemu na plaży w Ao Nang – kosztują około 100-150 bahtów w jedną stronę.

Pamiętajcie tylko, że łodzie nie wypływają zgodnie z jakimś sztywnym rozkładem – odpływają, gdy zbierze się wystarczająca liczba pasażerów. Trochę jak tajski busik songthaew – nie ruszysz, póki nie zapełnisz wszystkich miejsc. Czasem trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać. Ale, jak to w Tajlandii, nawet czekanie jest przyjemne, gdy można napić się świeżego soku z mango i popatrzeć na morze.

Cztery plaże Railay – każda z innym charakterem

Kiedy już dotrzecie na miejsce, odkryjecie, że Railay to tak naprawdę kilka różnych plaż, z których każda ma swój niepowtarzalny charakter. Półwysep podzielony jest na cztery główne obszary:

Railay West – najbardziej popularna plaża

To właśnie tutaj dobija większość łodzi z Ao Nang i to ta plaża pojawia się najczęściej na pocztówkach. Nie ma co się dziwić – jest po prostu obłędna! Biały, miękki piasek, krystalicznie czysta woda w kolorze turkusu i te spektakularne wapienne formacje skalne wyrastające prosto z morza… Momentami czułam się jak na planie filmu „Plaża” z DiCaprio.

Railay West to także centrum życia turystycznego na półwyspie. Znajdziecie tu najwięcej restauracji, barów i hoteli. Zachody słońca są tu tak piękne, że aż zapiera dech w piersiach – polecam koniecznie zaopatrzyć się w zimne piwo Chang, usiąść na plaży i po prostu podziwiać ten spektakl natury.

Railay East – mangrowce i życie nocne

Wschodnia część półwyspu to zupełnie inna bajka. Nie jest to typowa plaża do plażowania – podczas odpływu odsłania się tu muliste dno porośnięte lasem namorzynowym. Za to wieczorem Railay East ożywa – to tutaj skupia się większość barów i knajp, gdzie możecie potańczyć przy dźwiękach reggae czy posłuchać jamujących na żywo muzyków.

Spacer między wschodnią a zachodnią częścią Railay zajmuje dosłownie 5 minut, więc możecie bez problemu przemieszczać się między różnymi plażami zależnie od nastroju i pory dnia.

Phra Nang Beach – plaża księżniczki

Phra Nang to prawdopodobnie najpiękniejsza plaża na całym półwyspie, a niektórzy twierdzą, że i w całej Tajlandii! Położona na samym południowym krańcu Railay, zachwyca mięciutkim piaskiem i spektakularną jaskinią. W jaskini znajduje się… świątynia fallusów (tak, dobrze czytacie!). Według lokalnej legendy, duchy rybaków, którzy zginęli na morzu, zamieszkują te wody, a symbole falliczne mają zapewnić im płodność w zaświatach. Nie codziennie widzi się takie rzeczy, prawda?

Phra Nang to też świetne miejsce do snorkelingu – podwodny świat tuż przy skałach jest niesamowity. Sam od razu pożałowałem, że nie zabrałem ze sobą maski i rurki – musiałem wypożyczyć sprzęt na miejscu.

Ton Sai Beach – mekka wspinaczy

Ta plaża jest nieco oddalona i mniej popularna wśród zwykłych turystów, za to ukochana przez wspinaczy z całego świata. Wapienne formacje skalne wokół Railay to prawdziwy raj dla miłośników wspinaczki skałkowej. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie wspinaliście się, tutaj możecie spróbować – jest mnóstwo szkół oferujących kursy dla początkujących.

Atmosfera na Ton Sai jest bardziej luźna i hippisowska – znajdziecie tu tańsze hostele, bary z poduszkami na podłodze i mnóstwo ludzi z lekkim świrem na punkcie sportu. Byłam tam tylko raz, ale miałam wrażenie, że trafiłam do jakiejś międzynarodowej wioski wspinaczy, gdzie wszyscy się znają i dzielą opowieściami o swoich skałkowych podbojach.

Co robić na Railay Beach poza plażowaniem?

Jasne, leżenie plackiem na piasku i moczenie się w ciepłej wodzie to wspaniałe zajęcie, ale Railay oferuje znacznie więcej atrakcji:

Wspinaczka skałkowa – jak już wspomniałam, to jedno z najlepszych miejsc na świecie do uprawiania tego sportu. Nawet jeśli nigdy tego nie robiliście, tutaj możecie zacząć – jest masa szkół oferujących kursy i sprzęt.

Kajaki – możecie wypożyczyć kajak i na własną rękę eksplorować zatoczki i jaskinie wokół półwyspu. Polecam to zwłaszcza rano, kiedy morze jest spokojne, a upał nie daje jeszcze tak mocno w kość.

Wycieczki łodzią – lokalni przewodnicy oferują półdniowe i całodniowe wycieczki do okolicznych wysp i lagun. Popularny jest tzw. island hopping – odwiedzanie kilku mniejszych wysp w okolicy. Niezła opcja, żeby zobaczyć, co kryją okoliczne wody.

Wędrówka do laguny – w centrum półwyspu znajduje się ukryta laguna, do której dojście wymaga krótkiego trekkingu przez dżunglę. Ścieżka jest dość stroma i śliska (zwłaszcza w porze deszczowej), ale widoki wynagradzają trudy. Tylko nie róbcie tak jak ja i nie idźcie tam w japonkach – na własne życzenie złamałam sobie palec, ślizgając się po błocie. Mądry Polak po szkodzie, więc teraz już wiecie – porządne buty to podstawa!

Viewpoint – punkt widokowy oferujący panoramę całego półwyspu. Dojście zajmuje około 20-30 minut i wymaga trochę wspinania się, ale naprawdę warto. Najlepiej wybrać się tam późnym popołudniem, żeby uniknąć największego upału.

Gdzie spać i jeść na Railay?

Baza noclegowa na Railay jest dość zróżnicowana – od tanich bungalowów po luksusowe resorty. Ceny są nieco wyższe niż w innych częściach Tajlandii, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę izolację tego miejsca (wszystko musi być dostarczone łodzią!). Podczas mojego pobytu nocowałam w Railay Garden View Resort – przyzwoitym miejscu w rozsądnej cenie, położonym między wschodnią a zachodnią plażą.

Jeśli chodzi o jedzenie, to opcji jest sporo – od prostych barów serwujących pad thaia za 80 bahtów po eleganckie restauracje z owocami morza. Ja szczególnie upodobałam sobie jeden mały bar na Railay East, gdzie serwowali obłędne curry z krewetkami. Byłam tam codziennie i za każdym razem zjadałam to samo – tak mi smakowało! Zapamiętajcie tylko, że ceny są wyższe niż na kontynencie – w końcu wszystko musi przypłynąć łodzią.

Kiedy najlepiej odwiedzić Railay?

Najlepszy czas na wizytę w Railay to okres od listopada do marca – wtedy pada najmniej, a morze jest spokojne i krystalicznie przejrzyste. Kwiecień i maj to najgorętsze miesiące – temperatura potrafi przekraczać 35 stopni, a wilgotność jest tak wysoka, że po wyjściu spod prysznica od razu czujesz się, jakbyś wcale się nie umył.

Od czerwca do października trwa pora deszczowa – opady bywają intensywne, a morze niespokojne. Z drugiej strony, jest wtedy mniej turystów i niższe ceny. Ja byłam w lutym i trafiłam idealnie – pogoda jak z obrazka, a tłumów jeszcze nie było.

Railay Beach to jedno z tych miejsc, które zostają w pamięci na długo. Majestatyczne skały, lazurowa woda, biały piasek i ta niesamowita atmosfera odcięcia od świata – wszystko to sprawia, że aż chce się tam wrócić. Jeśli planujecie podróż do Tajlandii, koniecznie zarezerwujcie sobie choć kilka dni na Railay. A potem dajcie znać, czy też zaliczyliście to miejsce do swojej osobistej listy rajskich plaż!

Inne artykuły

Popularne Biznesy w Polsce – Przewodnik po Najczęściej Wyszukiwanych Lokalnych Przedsiębiorstwach

W dzisiejszych czasach polscy konsumenci aktywnie poszukują różnorodnych usług...

Odkrywając Lokalne Biznesy w Polsce – Przewodnik po Różnorodnych Usługach

W Polsce funkcjonuje wiele interesujących lokalnych biznesów, które oferują...

Różnorodność Usług i Lokali Biznesowych w Polsce – Przegląd Najciekawszych Miejsc

W dzisiejszej dynamicznie rozwijającej się Polsce, różnorodność usług i...

Nowoczesne Usługi i Sklepy w Polskich Miastach – Przewodnik po Lokalnych Biznesach

W dzisiejszych czasach dostęp do różnorodnych usług stał się...