Stosowanie w łazienkach zabudów z płyt kartonowo-gipsowych jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, szczególnie właśnie w tym rodzaju pomieszczenia.
Dlaczego szczególnie tu? Ponieważ to właśnie w łazienkach przebiega najwięcej elementów instalacji wodno-kanalizacyjnych, które dla estetyki pomieszczenia warto jest zabudować.
Pamiętajmy o tym, że łazienka to pomieszczenie, w którym panuje duża wilgotność, dlatego też należy tu wykorzystywać płyty impregnowane (H2) lub specjalne, hydro-laminowane płyty. Te drugie są zabezpieczone szklanym welonem. Przed zakupieniem tych materiałów warto zapoznać się z ofertą internetowego sklepu budowlanego.
Od czego należy zacząć? Z pewnością od rozrysowania projektu zabudowy i wyznaczenia na podłodze odległości od ściany, gdzie kończyć będzie się zabudowa. To właśnie według tej krawędzi układac będziemy profil U. Należy go podkleić taśmą izolacyjną. Profil montujemy za pomocą kołków, ustawionych w odległości 60 cm od siebie. Drugi profil montujemy w tej samej odległości od ściany, ale do sufitu. Zanim jednak całkowicie dokręcimy profil, należy wstawić w niego pionowe elementy zabudowy, tak zwane części rusztu zabudowy. Ułatwi nam to zdecydowanie właściwe wypoziomowanie całej konstrukcji.
Do tak wykonanego profilu UA mocujemy stelaż podwieszanej miski ustępowej. Właśnie dlatego tak ważne jest idealne przymocowanie do sufitu i podłogi. Do tej czynności potrzebne będą nam kątowniki i wkręty z kołkami. Odległość, jaką należy zachować pomiędzy profilami zależna jest od stelaża właśnie.
Stelaż wspomnianej miski kupujemy gotowy. Jednak przed jego zamontowaniem dobrze jest okleić jego boki wyciszającą taśmą, w celu zneutralizowania drgań, które mogłyby być przenoszone na całość konstrukcji ścianki.
Stelaż mocujemy pomiędzy dwoma pionowymi profilami UA, za pomocą wkrętów, (zarówno do profilów, jak i podłogi).
Boki całej konstrukcji, która podtrzymuje stelaż, przymocowujemy do niższej części zabudowy rusztu.
Aby konstrukcja była stabilna, pionowe elementy łączymy ze sobą za pomocą poziomych profilów C, które należy dociąć na wymiar. Montujemy najlepiej małymi wkrętami, tak zwanymi pchełkami. Innym sposobem jest użycie zaciskowych szczypców, które po odpowiednio silnym zaciśnięciu, dają równie solidne zespolenie.
Wykonanie otworu pod przechodzącą rurę kanalizacyjną, wykonany za pomocą przymocowanej do elektrycznej wiertarki otwornicy.
Od nas i naszego indywidualnego projektu zależy, czy części zabudowy wykorzystamy na półki. Je również wykonujemy za pomocą tych samych płyt. Na końcu nie zapomnijmy o zaszpachlowaniu łączeń płyt gipsowa masą.