Wózki widłowe są niezbędne w wielu przedsiębiorstwach. Producenci wózków widłowych prześcigają się w produkcji coraz nowocześniejszych maszyn. Jak, zatem wybrać odpowiedni wózek widłowy, który spełni Twoje oczekiwania i dostosowany będzie do potrzeb twojej firmy?
Ergonomia wózków widłowych i ich wynajem.
Największe uznanie na rynku wózków widłowych, mają te wyprodukowane w Japonii. Są one jednocześnie bardzo nowoczesne, użyteczne i przede wszystkim, niezawodne. Japońskie wózki widłowe są wyprodukowane z wielką dokładnością i starannością. Ponadto, japońscy producenci tacy, jak Komatsu, czy Toyota szczególną uwagę przykładają do potrzeb kierującego i rozmieszczają wszystkie niezbędne przy pracy elementy w zasięgu dłoni i wzroku kierującego. Dzięki temu praca wózkiem widłowym jest sprawna i szybka.
W wielu firmach istnieje również możliwość wynajmu danego wózka widłowego, dzięki czemu sprawdzisz, jak sprawuje się wybrany przez Ciebie wózek widłowy w praktyce.
Rodzaje wózków widłowych i dodatkowe elementy.
Najczęściej w magazynach można dostrzec wózki widłowe standardowe, wózki boczne, czy wózki widłowe terenowe. Idealnie sprawdzają się one w każdych warunkach i mogą przenosić wiele elementów o różnych parametrach.
Wózek widłowy może zostać również wyposażony w podest ruchomy, dzięki którym operator może wznieść się na wysokość do kilku pięter. Podesty ruchome najczęściej występują w trzech rodzajach :
- podesty nożycowe – stosowane są najczęściej na terenach budowy,
- podesty ramieniowe – znajdują swoje zastosowanie podczas różnego typu robót montażowych,
- podesty teleskopowe – oferują największe możliwości z wymienionych podestów, mogą wynieść człowieka na bardzo dużą wysokość.
Wózki widłowe stosowane w dzisiejszych czasach najczęściej posiadają napęd elektryczny lub spalinowy. Wózki widłowe z oznaczeniem DC są wyposażone w silnik prądu stałego, a AC prądu zmiennego. Najczęściej stosowane są wózki AC, ponieważ stosowanie technologii prądu zmiennego ma znaczący wpływ na zwiększenie efektywności pracy wózka widłowego. Technologia prądu zmiennego ma również jeszcze jedną, ważną zaletę, zmniejsza się zużycie prądu, a co za tym idzie – wydłuża się żywotność użytkowanej maszyny.
System aktywnej kontroli pracy i zabezpieczenia w wózkach widłowych.
Zabezpieczenia przed uszkodzeniem w trakcie pracy w trudnych warunkach również są bardzo ważne. Jeżeli wózek, którego poszukujesz będzie wykonywał ciężkie zadania – koniecznie musi posiadać tego typu zabezpieczenia. Ponadto, systemy hydrauliczne zabezpieczeń muszą być kontrolowane przez komputery, dzięki czemu obniżą się koszty eksploatacji i wydłuży się żywotność maszyny.
System aktywnej kontroli pracy również odgrywa pierwszoplanową rolę. Czuwa on, w sposób automatyczny, nad temperaturą pracy silnika wózka widłowego, a także wszelkich systemów roboczych. Dzięki temu unikniesz przegrzania, a w efekcie uszkodzenia wózka widłowego. Jeżeli system wykryje podwyższoną temperaturę jednostki, automatycznie osiągi maszyny zostają ograniczone. System aktywnej kontroli pracy czuwa również nad wykorzystaniem energii za pośrednictwem kontrolera prądu zmiennego. Dobiera on odpowiedni program pracy do parametrów i obciążenia pod jakim pracuje wózek.
Wózki widłowe hydbrydowe.
Co raz częściej w polskich przedsiębiorstwach pojawiają się maszyny łączące w sobie maszynę spalinową i elektryczną. Podstawą ich działania jest napęd hybrydowy zbudowany z silnika spalinowego i elektrycznego. Silnik spalinowy, w takim układzie, najczęściej zasilany jest olejem napędowym lub gazem LPG i współpracuje podczas eksploatacji z generatorem prądu zmiennego. Parametry tego typu wózka widłowego powinny być w pełni programowalne i dostosowane do pracy pod różnymi obciążeniami. Technologię hybrydową stosuje się, przede wszystkim, aby zmniejszyć zużycie paliwa.
Wybierz wózek widłowy dostosowany do Twoich potrzeb!
Wszędzie tam, gdzie towar składowany jest na paletach musi znaleźć się wózek widłowy. Maszyny tego typu posiadają różne parametry, które musimy dostosować do charakteru pracy, jaką wózek widłowy będzie wykonywał. Bardzo ważne są systemy zabezpieczeń, maksymalny udźwig, czas pracy na baterii, lub spalanie. Właściwe dobranie tego typu parametrów nie tylko przyspieszy pracę w Twojej firmie, ale także ograniczy koszty związane z eksploatacją wózka widłowego