Islam to cały czas religia bardzo tajemnicza a wręcz obca dla Europejczyków. W niektórych państwach, takich jak Francja czy Niemcy, istnieją pewne enklawy muzułmanów. Ich religia kojarzy się z licznymi zakazami. Jak to jest naprawdę z tym alkoholem, mięsem i postem u muzułmanów?
W Koranie znajdują się pewne zapisy na temat spożywania potraw. Przede wszystkim zabrania się spożywania mięsa wieprzowego. Jest ono uznane za nieczyste. Na wprowadzenie tego zakazu mogło mieć wpływ to, że w ciepłym klimacie wieprzowina bardzo szybko psuje się, ale przede wszystkim chodzi o to, że jeżeli Koran czegoś zabrania, to dla wiernego powinno to być wartością samą w sobie, której nie wolno podważać. Wyznawcom islamu nie wolno spożywać także mięsa z padłych zwierząt lub zabitych w sposób nierytualny. Zwierzę musi przed śmiercią wykrwawić się – wtedy jego mięso nadaje się do zjedzenia. Oprócz wieprzowiny, muzułmanie nie jedzą mięsa z niektórych zwierząt udomowionych – osioł, koń, pies, kot – i dzikich – szakal, lew, wilk, lis, wrona, sęp. Sunna, czyli inna święta księga islamu, kategorycznie zabrania spożywania pod jakąkolwiek postacią krwi. Nie wolno przyjmować pokarmów, które zawierają produkty pochodne od tych zakazanych. Wyjątkiem od tych reguł jest okres klęsk żywiołowych. Muzułmanom można spożywać ryby bez względu na sposób ich pozyskiwania.
Muzułmanom nie wolno pić alkoholu – tak mówi Koran – bo to dzieło szatana. Podobnie jak hazard oraz wróżbiarstwo. Wprowadzają one między ludzi spory. Jednak zakaz picia alkoholu jest często łamany przez wyznawców islamu, szczególnie przez tych mniej ortodoksyjnych mieszkających w dużych miastach i na Zachodzie. Podobnie jest z restrykcyjnymi przepisami nakazującymi ścisły post miesiącu Ramadan. Zakaz uprawiania hazardu jest argumentowany tym, że gry przeszkadzają w wypełnianiu religijnych obowiązków. Poza tym, ta czynność jest dziecięcą i kobiecą domeną. Natomiast grę o nazwie majsir krytykowano za to, że może doprowadzić rodziny grających do finansowej upadłości, gdyż mężczyźni grali o wielbłądy, dzięki którym rodziny miały utrzymanie.
Licznym obwarowaniom podlegają nie tylko kwestie związane z żywieniem. Islam reguluje również sprawy finansowe. Zabrania lichwy, czyli pożyczania pieniędzy na procent. Według muzułmanów jest to nieuczciwy sposób zarabiania pieniędzy, ponieważ człowiek nie wkłada wysiłku w to, aby powiększyć swój majątek. Na dodatek zwiększa to przepaść między bogatymi a biednymi. Transakcje powinny przynosić korzyść jednej i drugiej stronie. Stąd wynika sposób funkcjonowania banków w krajach muzułmańskich. Nie pożyczają pieniędzy tak jak to się dzieje w krajach Zachodu. Jeżeli ktoś chce otrzymać od banku zastrzyk finansowy, to bank staje się współudziałowcem inwestycji. Wtedy bank i klient dzielą się zyskiem z biznesu zgodnie z wkładem w inwestycję.